متال دیگ- بخارگستر طبرستان- تفاوت بخار خشک و بخار مرطوب…

  • تفاوت بخار خشک با بخار مرطوب

قبل از پرداختن به موضوع تفاوت بخار خشک با بخار مرطوب در دیگ بخار بویلر صنعتی متال دیگ ابتدا باید با مفاهیم اولیه که مربوط به بخار و انواع بخار صنعتی ، تجهیزات تشکیل دهنده بخار دیگ بخار متال دیگ یا بویلر صنعتی آشنایی کامل داشته باشید. برای اینکار میتوانید به موضوع بخار یا steam مراجعه کنید و از نحوه بوجود آمدن بخار و اینکه بخار چیست و کاربرد آن در صنعت چیست اطلاعات کامل بدست آورید. همچنین برای اطلاع از دیگ بخار steam boiler و انواع بویلر صنعتی میتوانید وسیله پر کاربرد را بدست آورید. پس از مطالعه مقاله های مربوط حال باید قبل از پرداختن به مقوله تفاوت بخار خشک با بخار مرطوب توضیحاتی در مورد اینکه بخار خشک چیست؟ بخار مرطوب چیست؟ را بدانید سپس بعد از تعریف این دو نوع بخار تفاوت آن را بررسی می کنیم .

بخار مرطوب چیست ؟

اگر کسی به شما بگوید “بخار” فکر می کنید “رطوبت” است. اما بخار متال دیگ می تواند خشک یا مرطوب باشد. هنگامی که آب را گرم می کنید و آب به نقطقه جوش در فشار عادی می رسد. دمای جوش (۱۰۰ درجه سانتیگراد ) آب از حالت مایع به حالت گازی تبدیل می شود و در نتیجه بخار آب حاصل می شود. این نوع بخار دارای قطرات پراکنده آب است این همان بخار مرطوب می باشد. اگر یک کتری آب را فرض کنید بدلیل حرارت بالای که توسط اجاق بوجود می آید دمای آب بالا می رود.
آب گرما را به تدریج جذب می کند، مولکول های H2O از هم پاشیده می شوند و آب شروع به جوشیدن می کند
هنگامی که مقدار کافی انرژی جذب شد ، برخی از مولکول ها تبخیر می شوند. بخار روزنه کتری خارج می شود. تماس بخار با محیط سرد باعث می شود تا انرژی خود را از دست بدهد. سپس تبدیل به بخار مرطوب شود. در دیگ بخار میتوان میزان رطوبت بخار مرطوب را تنظیم نمود.

بخار خشک چیست ؟

بخار خشک متال دیگ یا مافوق گرم همانطور اگه از اسم این نوع بخار پیداس دارای حرارت و دمایی بسیار بالایی است. بدین صورت که در این نوع بخار هیچ گونه ذرات آب وجود ندارد. در مبحث بخار مرطوب گفته شد که دمای نقطه جوش برای تبدیل آب به بخار ۱۰۰ درجه سانتیگراد است. هنگامی که این دما بیش از ۱۱۰ درجه سانتیگراد ، حتی ۱۲۰ درجه سانتیگراد باشد ، انرژی حرارتی آن بالا می رود و بخار خشک متال دیگ تولید میشود. بخار خشک متال دیگ هیچونه ذرات آب را در خود ندارد. و رطوبت آن صفر است. حال با این دو نوع بخار آشنا شدید اما تفاوت بخار خشک با بخار مرطوب و همچنین کاربرده های این دو بخار چیست؟

  • بخار خشک دارای دمای بالاتری است اما بخار مرطوب دمای کمتری دارد. در ملکول های تشکیل دهنده بخار خشک هیچونه آبی وجود ندارد در صورتی که در مولکول های بخار مرطوب ذرات آب وجود دارد. درصد رطوبت بخار خشک بسیار کمتر از بخار مرطوب می باشد. از کاربرد های بخار خشک متال دیگ میتوان به استریل و ضدعفونی کنندگی اشاره نمود. کاربرد بخار مرطوب را میتوان جهت رطوبت سازی برای محیط بیان نمود. از بخار خشک و بخار مرطوبت باتوجه به نیاز صنایع مختلف میتوان استفاده نمود

بخار اشباع خشک متال دیگ بخاری است که کاملا تبخیر شده و حاوی هیچگونه آب مایعی به شکل قطرات ریز نیست.بخار اشباع متال دیگ: بخاری است که در فشار معین در تعادل با مایع باشد.

بخار اشباع تر متال دیگ: بخار اشباع تر بخاری است که کاملا تبدیل به بخار نشده و حاوی آب به شکل قطرات ریز می باشد طبیعتا بخار تر حرارت کمتری نسبت به بخار خشک دارد.
بخار سوپر هیتهمان بخار خشک است که به آن حرارت داده شده و دمایش افزایش یافته است بدون آنکه فشار آن افزایش یابد.
بخار فلشهرگاه آب داغ اشباع با فشار بالا ، به فشاری پائین تر تخلیه شود بخشی از مایع ، تبخیر و به شکل بخار در می آید به این بخار ، بخار فلش می گویند.
سه شکل انرژی وجود دارد که در فرآیندهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد : بخار ، الکتریسیته و شعله مستقیم ، بخار وظیفه تامین گرما ، کنترل فشار ، حرکت مکانیکی و تامین آب برای فرایندهای مختلف را بر عهده دارد. بخار مزیت های فراوانی دارد که باعث شده یک انرژی قابل توزیع باشد ، مثلا قیمت پائین آن در مقایسه با سایر انرژی ها ، غیر سمی بودن و خاصیت ضد عفونی کننده آن ، ظرفیت حرارتی بالا ، قابلیت انتقال و توزیع آسان آن را می توان نام برد.
بخار در محل های گوناگون مورد استفاده قرار میگیرد از جمله :
نیروگاه های حرارتی
صنایع غذایی
صنایع داروسازی
صنایع نفت و گاز و پتروشیمی
تهویه مطبوع و گرمایش و سرمایش
صنایع شیمیایی
صنایع کاغذ سازی
صنایع پلاستیک سازی
صنایع قند و شکر
صنایع نساجی
صنایع چرم سازی
صنایع لاستیک سازی
سالن های رنگ
عمل آوری بتن
اتوکلاو ها
صنایع بسته بندی
بیمارستان ها
خشک شویی ها
سونای بخارجهت هرگونه سوال و مشاوره میتوانید بصورت مستقیم با کارشناسان فنی این مجموعه تماس بگیرید : 09125014484 – 09113100089

بازدیدها: 8

فهرست