بخار اشباع و غیر اشباع-بخارگسترطبرستان( متال دیگ )

بخار خشک در دیگ بخار چیست؟ ( پارت اول )

وقتی صحبت از بخار می­‌شود، اولین چیزی که به ذهن می‌­رسد، رطوبت است، در حالیکه بخار می­‌تواند خشک باشد، بدون اینکه رطوبتی داشته باشد زمانی که دمای آب جوش به 110 تا 120 درجه سانتی گراد برسد، انرژی حرارتی آب بالا می‌رود و بخار خشک تولید خواهد شد، پس حرارت و دمای بالایی دارد این بخار تنها 5٪ تا 6٪ آب دارد، به این معنا که رطوبت آن از هوایی که تنفس می­‌کنیم، کمتر است. به همین دلیل با اصطلاح بخار خشک یا مافوق گرم شناخته می­‌شود.

دستگاه‌­های دیگ بخار خشک، به گونه‌­ای طراحی شده­‌اند که هم دما و هم بخار را با هم ترکیب می­‌کنند .

بخار خشک دیگ بخار بخارگسترطبرستان فوق العاده گرم ( داغ ) حاوی گرمایی بسیار زیاد می باشد. به همین دلیل که در این گونه هیچ شکلی از مولکول آب دیده نخواهد شد. در نوع مرطوب، دمای نقطه جوش جهت مبدل نمودن آب به گاز 100 درجه سانتیگراد می باشد. بنابراین در موقعیت هایی که دما بالاتر از 110 درجه سانتیگراد می رود، انرژی حرارتی آن افزایش می یابد و بخار خشک ایجاد می گردد. در نهایت نوع خشک دارای کمترین رطوبتی نیست، که به این نام لقب داده شده است.

تفاوت بخار خشک و مرطوب

تفاوت بخار خشک و مرطوب در همان میزان رطوبت موجود در نوع مرطوب و عدم وجود رطوبت در نوع خشک می باشد، که از بارزترین وجه تمایز میان این دو نوع گاز می باشد..

نوع خشک حاوی حرارت و انرژی بالاتری در مقایسه با نوع مرطوب می باشد. در واقع میزان رطوبت موجود در نوع مرطوب سبب این کاهش دما می گردد..

در مولکول های بخار خشک هیچ آبی وجود ندارد، ولی در نوع  دیگر این آب موجود می باشد..

درصد رطوبت گاز بدون آب کمتر از درصد رطوبت گاز دارای آب است. همچنین کاربرد گاز فاقد آب در بهداشتی نمودن، عفونت زدایی، مورد استفاده قرار می گیرد. اما بخار دارای آب و رطوبت را میتوان برای مرطوب کردن محیط به کار برد. از این دو نوع در صنایع مختلف بر حسب نوع نیاز میتوان استفاده نمود.

در واقع استفاده از یکی از این دو نوع بر طبق نیاز کاربر یا مشتری نیز صورت می پذیرد. اگر مشتری دیگ بخار متال دیگ را در لیست خود قرار می دهد و خریداری می نماید، بخار خشک مد نظرش نباشد، نصب کننده دیگ متال دیگ از این نوع برای بویلر خود صرف نظر می کند. در نتیجه در وضعیت معمولی کمترین دیگ متال دیگ شامل دو خروجی می باشد. یک خروجی گاز خشک و یک خروجی نوع مرطوب که با تمرکز به متفاوت بودن این دو نوع میتوان از آن ها  بهره برد .

کاربرد

 برتری خاصی میان این دو بخار خشک و مرطوب وجود ندارد بلکه با استفاده از هر یک در مکان مورد نیاز میتوان گفت که گاز مناسبی را انتخاب نموده ایم زیرا که کاربرد هر یک از این دو در جایگاه خاص و ویژه خود مناسب و مطلوب است.

به عنوان نمونه بخار متال دیگ لکه ها را از بین می برد. از آن میتوان در تمامی اماکن از جمله؛ اتاق استراحت، محل استحمام ، سالن اجتماعات، مجتمع های تفریحی، تجاری، آبی و … استفاده کرد. همچنین محل روغن، کپک و مدفوع حیوانات خانگی همه و همه توسط گازها از بین می روند. در واقع مورد کاربرد بخار متال دیگ در امور مرتبط با استریل و پاستوریزاسیون بسیار فراوان می باشد.

مزایای استفاده از بخار اشباع برای گرمایش دیگ متال دیگ

بخار اشباع خصوصیات بسیاری دارد که آن را به ویژه در دمای ۱۰۰ درجه سانتی گراد و بالاتر به یک منبع گرمایی فوق العاده تبدیل می‌کند. بعضی از این خصوصیات عبارتند از:

گرمایش سریع و یکنواخت به کمک انتقال حرارت نهان در نتیجه بهبود کیفیت و بهره‌وری محصول.

فشار می‌تواند دما را کنترل کند. در نتیجه دما به سرعت و با دقت ایجاد می‌شود.

ضریب انتقال حرارت بالا در دیگ متال دیگ نتیجه نیاز به سطح انتقال حرارت بیشتر و کاهش هزینه‌ی تجهیزات.

بخار متال دیگ از آب تولید می‌شود در نتیجه بی خطر، تمیز و کم هزینه است.

( پایان پارت اول ) ………………….

بازدیدها: 33

فهرست